RAM overclock değerleri | Technopat Sosyal


HyperX markasında 3-4 yıl ilkin aldığım için modelini bilmediğim DDR4 8 GB 2400 MHz RAM’im var.
-Anakartım ASUS Prime B450M-K
-Ekran kartım NVIDIA 1060 6 GB.
-İşlemcim AMD Ryzen 5 1600X.
Anlayacağınız bu şekilde bir sisteme RAM’im tam olarak yetemiyor ve oyunlarda drop yiyorum. Şu anda ise yeni bir RAM alabilecek bütçem bulunmuyor.
Bundan dolayı RAM overclock vakasını bi’ fazlaca araştırdım ve RAM MHz’imi manuel olarak 2400’den 2933’e yükselttim.
Daha sonrasında bilgisayarımı başlattığımda hiçbir problem olmadan çalıştı, fakat voltaj kısmı kafamı karıştırmaya başladı ve onu da birazcık araştırıp voltajımı.
manuel olarak 1.20’den 1.35’ye yükselttim. Gerek Vazife Yöneticisi gerek BIOS’ta gerek CMD’de gerek CPU-Z’de RAM’im güncel olarak 2933 gözüküyor.
Fakat aklıma takılan tek bir şey var. Screenshotlarda gözüktüğü şeklinde CPU-Z uygulamasında Memory sekmesinde DRAM Frequency 1463 MHz kısaca doğru.
Fakat SPD sekmesinde aşağıda bulunan Frequency 1200 MHz ve eski voltajım olan 1.20 v gözüküyor. Acaba yaptığım overclock hiçbir şeye yaramamış ve RAM’im eskisi şeklinde çalışmaya devam mı ediyor diye düşünmeye başladım. Yoksa orada görünen yalnız RAM’in ana değerleri falan mı?
Yardım edebilirseniz fazlaca sevinirim, teşekkürler.

1.PNG
2.PNG
3.PNG

 


Bu sitenin BTK tarafından onaylı bir yer sağlayıcı olarak içerikleri kontrol etme ya da araştırma yükümlülüğü yoktur. Hukuka aykırı olduğunu düşündüğünüz içerikleri info@netkreatif.com adresinden bildiriniz. İçerik en kısa sürede incelenip size bilgi verilecektir. nevşehir haber vps online photoshop